kotkipsootki / Kot w sztuce  

Kot w sztuce :

Koty pojawiają się w sztuce rzadko, znacznie rzadziej niż psy. Koty były cichymi towarzyszami człowieka od czasów starożytnych i ich wizerunki przewijają się w malarstwie. Jako strażnicy domu i spichlerzy przed gryzoniami portretowane są w scenerii domowej lub wiejskiej symbolizując ciepło domowe. W starożytnym Egipcie ich talenty łowiecki zaskarbiły im cześć boską. Zaś na dworach arystokratycznych portretowane są jako towarzysze dzieci. Mruczące i przymilne koty były w sztuce często symbolami erotycznymi. Kot czyhający na ptaszka kojarzył się z uwodzicielem nastającym na cześć niewieścią. Chyba dopiero sztuka współczesna odkryła ich piękno.

Egipt

- przedstawienia kota pojawiają się na skorupkach, które Egipcjanie używali do zapisków. Koty były rysowane z ludzkimi atrybutami np. pasąc gęsi lub służąc myszom.
- koty pojawiają się na amuletach
- papirus z Księgi Zmarłych z 3200 p.n.e. przedstawia kota zabijającego Apopisa, węża i wroga boga słońca. Obraz ten symbolizuje słońce, które zwycięża noc.
- w okresie nowego państwa (1560-1080 p.n.e.) koty były przedstawiane w grobach królewskich

Okres grecko-rzymski
Koty pojawiają się rzadko.

- mozaika z Pompejów przedstawiająca kota chwytającego kaczkę
- płaskorzeźba z 5 wieku p.n.e. przedstawia kota walczącego z psem
- we Francji znaleziono stelę z okresu galijsko-rzymskiego przedstawiającą młodego człowieka z kotem
- w Muzeum Bordeaux znajduje się nagrobek z rzeźbą dziewczyny z kotem

Średniowiecze

Koty są przedstawiane rzadko. Do nielicznych wyjątków należy przedstawienie kot Tiberta w Przygodach Lisa Urwisa w katedrze w Strasgurgu. W kościele Saint-Germain-l"Auxerrois w Paryżu znajduje się rzeźba kota. Ilustrowany manuskrypt Bardzo bogate godzinki księcia de Berr, na obrazku Lutego pokazuje kota u stóp kobiety.

W 15 wieku kot pojawia się rzadko i raczej w tonacji satyrycznej:
- Benozzo Gozzoli (1468-1484) - Poświęcenie Abrahama,
- Michel Corneille - Ezaw sprzedaje pierworództwo Jakubowi,
- Luca Giordano
- Jan de Beer (1475-1518)

16 wiek

Albrecht Durer - Adami i Ewa - kot siedzi sobie spokojnie pod nogami pierwszych rodziców, nie zwraca uwagi na psa i mysz, ponieważ wtedy jeszcze grzech pierworodny nie zasiał powszechnej niezgody.

Kot pod nogami ludzi stał się klasyczką - pojawia się u artystów flamandzkich jak: Franz Pourbus Starszy (1570) i Pietr Jansz Saenredam (1797). Leonardo da Vinci przedstawiał koty w wielu realistycznych studiach.

17 wiek
Kot występuje jako symbol zła: Philippe de Champaigne (1602-1674) - Pielgrzymi w Emaus, Charles Le Brun - Śpiące dzieciątko Jezus 1655).
Kot pojawia się często w obrazach o tematyce Zwiastowania - nie rzadko kot jest tu symbolem zła.

Kot nierzadko symbolizował zło:
- Jerome Bosch - Garden rozkoszy ziemskich
- Święta rodzina - Baroccio (1563)
- Portret Rodziny - Georg Pencz (1541)
Na obrazach tych kot wpatrujący się w ptaszka, który jest symbolem Chrystusa, uosabia zło. Kot pojawia się na wielu obrazach Świętej Rodziny ( Leonardo da Vinci, Giulio Romano, Vermeyen, Murillo (moim zdaniem na obrazie "Święta Rodzina z ptaszkiem" jest piesek), Rembrandt, Frans Floris de Vriendt) ale ptaszka na nich już nie ma.

Kot pojawia się w obrazach o tematyce religijnej:
- Giuseppe Mazzuoli - Wesele w Kanie
- Paolo Veronese - Uczta w domu Leviego oraz Ostatnia wieczerza gdzie jeszcze raz kot śpiący u stup Judasza jest symbolem zła.

Walka psa z kotem jest symbolem walki dobra ze złem - znajdujemy ją w malowidle Cosimo Roselli Ostatnia wieczerza w Kaplicy Sykstyńskiej.

Kot pojawia się również w obrazach Nawiedzenia Panny Marii np. Theodor van Loon.

Kot symbolizuje zmysł wzroku w obrazach o tematyce ludzkich próżności:
- Alegoria Wzroku Jan Saenredam
- Wzrok Barent Fabritius
- Portret kobiety z kotem 1525, Bacchiacca
- Próżność Pietr Wtewael

Koci pazur symbolizuje przemijanie ziemskich rozkoszy: Dzieci bawiące się z kotem Jan Miense Molenaer, Koci pazur Prud"hon, Miłosierdzie Cornelis van Haarlem.

Barok
Koty pojawiają się w obrazach takich artystów jak: Jacques Callot, Abraham Bosse, David Teniers the Younger, Jordeans.
Gerard Terborch umieścił kota na obrazie Rodzina Grinder, a Velasquez na obrazie Tkacze. Niektórzy uważają, że kot jest tu symbolem wolności.

XVIII wiek
Malarze odkryli łowieckie taleny kotów i zaczęli je przedstawiać w scenach związanych z polowaniem: François Desportes, Jean-Baptiste Oudry, Gilles Colson i Louis Le Nain.

Szwajcarski malarz Gottfried Mind (1768-1814), nazywany Rafaelem kotów namalował wielką ilość obrazów z kotami. Niestety nie udało mi się znaleźć wiele reprodukcji w sieci.

Kot pojawia się w tle na obrazach takich malarzy jak np. Francois Boucher, Jean-Honore Fragonard, i Maurice Quentin de la Tour.

19 wiek

Koty pojawiają się na obrazach: Portert Julie Manet Augusta Renoira, Śmierć świni Louis Leopolda Boilly, May Belfort Toulouse-Lautreca i Studio Artysty Gustave Courbeta.

Oprócz słynnej Olimpi Edouard Manet narysował białego i czarnego kota w świetle księżyca.
Dwa białe kociaki na obrazie Gaugina "Skąd pochodzimy" symbolizują niewinność.
Gericault namalował białego kota pełnego melancholii i dobra.
W 20 wieku pojawia sie ogromna ilość kotów w sztuce. Koty malowali: Pierre Ponnard, Balthus, Theophile Alexandre Steinlein. Douanier Rousseau namalował portres Pierre Loti z kotem. Fernand Lager namalował swoją kochankę z kotem. Japoński artysta Foujita stworzły mnóstwo autoportretów z kotem. Koty malowali również: Francis Picabia, Marc Chagall, Salvator Dali i Pablo Picasso.
Dopiero w 20 wieku koty doczekały się własnych portretów: Rapinou Suzanne Valadon, Lulu Vollarda I Sita Cecili Beaux.
Wielką miłośniczką kotów była Leonor Fini.
 
   Ciekawostki
   Galeria
   Kocie imiona
   Kocie pochodzenie
   Kot w sztuce
   Linki
   Porady
 
Copyright ©2018 by kotkipsootki
Kreator Stron www